fbpx

Zainspiruj siebie i swoje dziecko! – Kurs informatyki na studio.code.org

To jeden z cytatów, który możemy znaleźć na stronie studio.code.org! Myślę, że nie bez znaczenia znalazł się w takim miejscu.

Na tym serwisie można poszerzyć wiedzę w zakresie programowania i zacząć swoją przygodę z programowaniem od przyspieszonego wprowadzenia do kursu informatyki (20h). Dzieli się on na 20 lekcji z czego połowa to „aktywność bez prądu”, która umożliwia przygotowanie ćwiczeń bez używania komputera, dlatego kurs będzie dobrym pomysłem na urozmaicenie lekcji informatyki w szkole.

 

Programowanie dziecinnie proste!

Już na wstępie można zauważyć przejrzystość kursu, nie ma żadnych trudności w jego obsłudze. Przez wszystkie etapy kursu przeprowadzają nas postacie, które mają różne animacje i wydają zabawne dźwięki, co jest ciekawym urozmaiceniem gry-nauki i ułatwia zapamiętywanie niektórych elementów.

Same zadania uczą kodowania opartego o bloki, które można znaleźć w JavaScript, w jednym z najpowszechniej stosowanym języku programowania na świecie. Na miejsce do wykonywania zadania składa się duży obszar roboczy, bloki umieszczone w kategoriach, obszar ze wskazówkami i miejsce gdzie znajdują się bloki w formie kodu. Poziom zadań jest dobrze dostosowany do kolejnych etapów, każde z ćwiczeń można ocenić po wykonaniu (czy odebraliśmy je pozytywnie czy wręcz przeciwnie).

 

Multimedialna pomoc

Pomiędzy zadaniami problemowymi wpleciono krótkie filmy, które wprowadzają do kolejnych etapów, ułatwiają zapoznanie się z nowym elementem na podstawie praktycznych przykładów i są krótką przerwą dla umysłu. Zadania są jasno sformułowane i posiadają możliwość wykorzystania wskazówki, która nie zawsze przybliży nas do rozwiązania, jednak dzięki pojawiającym się podczas kursu problemom, można się wiele nauczyć. Kolejną mocną stroną kursu jest możliwość wykonywania zadań w każdym miejscu i o każdej porze, możliwość przerywania zadań i obserwowania swoich postępów.

 

Dlaczego dla każdego?

Myślę, że każdy kto będzie chciał zapoznać się z podstawami programowania i informatyki powinien przejść przez taki kurs, ponieważ jest świetnym wprowadzeniem do trudniejszych zadań. Jest to też ciekawa forma nauki przez zabawę, która umożliwia rozwój i dalsze zainteresowanie technologią nie tylko przez dzieci i młodzież. Animowane postaci i filmiki korzystnie wpływają na zapamiętywanie, a przyjazne dźwięki i pochwały zachęcają do dalszego zaangażowania w rozwiązywanie problemów. Kurs zdecydowanie skłania do myślenia, podejmowania prób i działania. Polecam go osobom, które przeprowadzają ćwiczenia w większych grupach, tym, którzy chcą skorzystać z kursu w zaciszu swojego domu i wszystkim zainteresowanym niezależnie od wieku.