Warsztaty dla dzieci z programowania – jak sprawić, żeby kodowanie stało się fantastyczną przygodą?
Znajomość języków programowania stwarza naprawdę atrakcyjne perspektywy zawodowe. Nic więc dziwnego w tym, że rodzice chcą zadbać o wszechstronną edukację swoich pociech i planują możliwie, jak najwcześniej zapisać dziecko na zajęcia z kodowania. Programowanie może stać się fascynującą przygodą dla małego ucznia. Trudno jednak od 7- lub 8-laka wymagać cierpliwości i spędzania dodatkowych godzin na skrupulatnym wypełnianiu zeszytów ćwiczeń czy powtarzaniu kolejnych sekwencji na planszach. Jak sprawić, aby warsztaty dla dzieci naprawdę wciągnęły jej uczestników i rozbudziły w najmłodszych zamiłowanie do algorytmów?
Warsztaty dla dzieci – połączenie nauki i zabawy
Przypadłością naszych czasów jest to, że dzieci na co dzień są coraz bardziej przeciążone nauką. W efekcie plan dnia może stać się wypełniony po brzegi, a dziecięcy umysł przeciążony ogromem nowych informacji do opanowania.
Nic więc dziwnego w tym, że mali uczniowie zaczynają buntować się przeciwko kolejnej porcji suchej wiedzy z obszernymi partiami teoretycznego materiału do nauczenia się na pamięć. Tradycyjny kurs programowania, przypominający zajęcia szkolne, szybko może stać się dla Twojej pociechy nieznośnym obowiązkiem, którego za wszelką cenę będzie chciała uniknąć. Warto wybrać warsztaty dla dzieci, które w umiejętny sposób łączą naukę z relaksem i rozrywką. W ten sposób popołudniowe czy weekendowe zajęcia mają szansę stać się pasją dziecka. Mały kursant, chodzący na kolejne spotkanie z wielkim uśmiechem na buzi, na pewno przyswoi o wiele więcej niż znudzony uczeń zmuszany do mozolnego powtarzania całych partii nowego materiału. U zrelaksowanego dziecka efektowność nauki wzrośnie. A czyż nie o to właśnie Ci chodzi?
Jak powinny wyglądać efektywne warsztaty dla dzieci z kodowania?
Ważne, aby program zajęć być efektem współpracy programistów i pedagogów. W ten sposób warsztaty dla dzieci staną się dużo bardziej efektywne, ponieważ będą zawierały najważniejsze dane merytoryczne, a jednocześnie staną się łatwo przyswajalne dla konkretnej grupy wiekowej. Praca z planszami multimedialnymi, podręcznikami i zeszytami ćwiczeń powinna nie tylko uczyć myślenia algorytmicznego, ale także rozwijać kreatywność, która w przyszłości jest niezbędna do projektowania autorskich aplikacji, programów czy gier.
Wyobraźnia przestrzenna stanowi bardzo ważną część podczas tworzenia bohaterów czy oryginalnego świata, który stanowi tło gry. Większość doświadczonych trenerów doskonale zaś zna iskierkę pojawiającą się w oczach najmłodszych, gdy uda im się samodzielnie stworzyć choćby najprostszą animację.
Jak powinny wyglądać idealne warsztaty dla dzieci? Przede wszystkim warto pamiętać, że najmłodsi nie lubią szablonów. Naukę według gotowych schematów warto pozostawić nieco starszym kursantom, którzy mają już swoje własne motywacje do poznawania języków programowania. Małych entuzjastów trzeba zachęcić do zajęć nieco innymi sposobami. Metod tak naprawdę jest wiele. Należy jednak pamiętać, że u dziecka 1-2 lata różnicy w wieku oznacza prawdziwą przepaść mentalną. Z tego powodu zajęcia dla ucznia pierwszej czy drugiej klasy SP powinny być zupełnie inne niż te dla bardziej „dorosłego” czwartoklasisty.
Warto zaplanować warsztaty dla dzieci w taki sposób, aby pokazać uczestnikom, że kodowanie wcale nie jest trudne. Umiejętności i wiedza zdobywa w dzieciństwie mogą przełożyć się zaś na późniejsze, dorosłe programowanie.
Dopasuj warsztaty do współczesnego stylu życia
Ciekawie ułożony program i odpowiednie podejście trenerów sprawia, że kodowanie dla dzieci może stać się naprawdę fascynującymi zajęciami dodatkowymi. Warto jednak pamiętać, że warsztaty powinny być dopasowane do stylu życia grupy, do której są skierowane. Pokolenie Social Mediów, gier na Playstation i YouTube to generacja, która znacznie różni się od wcześniejszych. Dla współczesnych maluchów i nieco starszych uczniów udział w lekcjach pozwalających na rozwój cyfrowy to nie specjalistyczna wiedza, ale raczej umiejętność wspierająca kontakty z rówieśnikami i codzienne hobby.
Szkoła programowania MindCloud wykorzystała to założenie i stworzyła warsztaty dla dzieci w Warszawie, które programowania uczą w środowisku gry Minecraft. Dzięki temu nauka algorytmów wraz z nami staje się naprawdę pasjonującą przygodą.