fbpx

Pokazujemy języki! – Ranking języków programowania 2017

Które języki programowania były najczęściej poszukiwane w
2017 roku? Jak zmieniła się ich pozycja na przełomie ostatnich lat?

 

Przedstawiamy Wam ranking 5 najpopularniejszych języków w 2017 wg TIOBE:

 

1. Java
Czy wiecie, że Minecraft jest napisany w języku Java?
Jest językiem tworzenia programów źródłowych kompilowanych do kodu bajtowego, czyli postaci wykonywanej przez maszynę wirtualną. Język cechuje się silnym typowaniem. Jego podstawowe koncepcje zostały przejęte z języka Smalltalk (maszyna wirtualna, zarządzanie pamięcią) oraz z języka C++ (duża część składni i słów kluczowych). 

 

2. C
Imperatywny, strukturalny język programowania wysokiego poziomu stworzony na początku lat siedemdziesiątych XX w. przez Dennisa Ritchiego do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego poziom
u. Na bazie tego języka stworzono język C++.

 

3. C++
Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego.
Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.

 

 

4. Python
Język programowania, którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Jego składnia cechuje się przejrzystością i zwięzłością. Podobnie jak inne języki dynamiczne jest często używany jako język skryptowy. Interpretery Pythona są dostępne na wiele systemów operacyjnych.
Tego języka uczymy na naszych zajęciach w MindCloud!

 


5. C#
Obiektowy język programowania zaprojektowany w latach 1998-2001 przez zespół pod kierunkiem Andersa Hejlsberga dla firmy Microsoft. Program napisany w tym języku kompilowany jest do języka Common Intermediate Language (CIL), specjalnego kodu pośredniego wykonywanego w środowisku uruchomieniowym takim jak .NET Framework, Mono lub DotGNU.

 

 

W dalszej części rankingu możemy zobaczyć równie znane języki takie jak: JavaScript, VisualBasic.Net, R, PHP czy Perl. W innym źródle jakim jest Stack Overflow możemy zauważyć spore różnice w rankingu. W drugim rankingu pojawiły się 2 kolejne języki: JavaScript oraz SQL. Według Stack Overflow najpopularniejsze języki ułożyły się w następującej kolejności: 

 

1. JavaScript
Skryptowy język programowania, stworzony przez firmę Netscape, najczęściej stosowany na stronach internetowych. Skrypty służą najczęściej do zapewnienia interakcji poprzez reagowanie na zdarzenia, walidacji danych wprowadzanych w formularzach lub tworzenia złożonych efektów wizualnych.

2. SQL
Strukturalny język zapytań używany do tworzenia, modyfikowania baz danych oraz do umieszczania i pobierania danych z baz danych. Język SQL jest językiem deklaratywnym. Decyzję o sposobie przechowywania i pobrania danych pozostawia się systemowi zarządzania bazą danych (DBMS).

3. Java
4. C#
5. Python

Poza podium znalazły się też takie języki jak: PHP, C++, C.

A czy Wy znacie już któryś z tych języków?

 

Źródła:
https://insights.stackoverflow.com/survey/2017#overview
https://www.tiobe.com
https://pl.wikipedia.org/wiki/Python
https://pl.wikipedia.org/wiki/Java
https://pl.wikipedia.org/wiki/C_(język_programowania)
https://pl.wikipedia.org/wiki/C%2B%2B
https://pl.wikipedia.org/wiki/C_Sharp
https://pl.wikipedia.org/wiki/JavaScript
https://pl.wikipedia.org/wiki/SQL