Nauka programowania dla dorosłych
Współczesność wymaga szybkiego reagowania na zmiany technologiczne i społeczne, łatwości w adaptowaniu się do nowego otoczenia oraz wiedzy o tym jak radzić sobie z problemami, których nie da się przewidzieć. Wszystkie te cechy kształtuje nauka programowania , która staje się coraz powszechniejsza wśród dzieci. Pojawia się jednak pytanie – czy w nauce programowania istnieją górne ograniczenia wiekowe?
Korzyści z kodowania
Programowanie jest ważne niezależnie od wieku. Dzięki regularnej praktyce pisania kodu ćwiczone są cenne, uniwersalne umiejętności intelektualne. Reakcje dorosłych stają się szybsze i bardziej adekwatne, popełniają mniej błędów, łatwiej dostosowują się do nowych i nieznanych sytuacji oraz wykorzystują zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce. Każdemu z nas powinno zależeć aby utrzymać swój umysł w jak najlepszej kondycji dlatego programowanie może być jednocześnie wartościowym ćwiczeniem dla naszych szarych komórek jak i ciekawym hobby.
Systematyczność w nauce programowania pozwala na trwałe zmiany własności komórek nerwowych pod wpływem działania bodźców ze środowiska – i właśnie dzięki tym zmianom ludzie chętniej podejmują coraz trudniejsze wyzwania, eksperymentują, są otwarci na nowe rozwiązania. Poprawie ulegają też zdolności metapoznawcze dorosłych, rozwija się ich samokontrola. Programowanie rozwija także pamięć wzrokową, myślenie logiczne i komputacyjne oraz zdolności poznawcze. Korzyści jest więc bardzo dużo i jak się okazuje, siedzenie przed komputerem może przełożyć się na poprawę ogólnego funkcjonowania w codziennym życiu.
Nauka dla dzieci i dorosłych
Nauka programowania daje nieograniczone możliwości rozwoju, a pozytywne postawy i nawyki pojawiają się u zarówno u dzieci jak i dorosłych bardzo szybko. Jednym z pożądanych nawyków wykształcanych przez kodowanie jest swobodne i otwarte poszukiwanie rozwiązań, wychodzenie poza pewne schematy, otwartość na eksperymenty. Ułatwia to np. radzenie sobie z konfliktami, sytuacjami problemowymi czy wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań do swojego domu lub środowiska szkolnego. Kolejne korzyści płynące z nauki programowania to: wytrwałość, cierpliwość i ciągłe doskonalenie swojej pracy. Cechy te zwiększają opanowanie w oczekiwaniu na efekty i ułatwiają krytyczne podejście do rezultatów, a także nastawiają na ciągłe modyfikowanie i udoskonalanie.
Stąd też, dobrym pomysłem jest wspólna nauka kodowania rodziców i dzieci – przynosi obopólne korzyści i rozwój. U dorosłych mówi się o pobudzeniu wyobraźni i wykształceniu zdrowego dystansu do technologii poprzez naukę kodowania – dzięki temu są w stanie zrozumieć fascynację dzieci światem komputerów. Co więcej, zyskują umiejętność wykorzystywania technologii, która jest kluczowym elementem przyszłości – to pozwala na swobodną rozmowę z dziećmi na temat mądrego jej wykorzystania. Dodatkowo, rodzice i dzieci mogą się od siebie czegoś wzajemnie nauczyć.?
Odzwierciedlenie wszystkich zdobytych umiejętności można bardzo łatwo zauważyć w życiu codziennym, ponieważ każde powierzone zadanie i dzieci i rodzice starają się wykonać jak najlepiej, nie boją się zmian i ulepszają swoje pomysły. Nie czują też bariery, kiedy mają powiedzieć coś o swoich planach, pomysłach czy rozwiązaniach. Te postawy sprawiają, że ułatwione jest np. wymyślanie nowych i wartościowych rzeczy oraz generowanie pomysłów, pojawia się możliwość zastanowienia się nad ograniczeniami stawianymi przez technologię.
Zmiany neuroplastyczne
Zaczęcie nauki programowania może budzić wątpliwości – szczególnie jeśli od zawsze wydawało się nam ono odległym światem. Często osoby określające się mianem umysłów humanistycznych nie chcą podjąć wyzwania w nowym obszarze bojąc się porażki. Mamy dla Was jednak dobrą wiadomość. W 1998 roku udowodniono, że w dorosłym ludzkim mózgu powstają nowe neurony, rosną nowe odgałęzienia i przebudowuje się sieć synaptyczna. Okazuje się to bardzo ważną informacją dla tych dorosłych, którzy nie wierzą, że są w stanie się rozwinąć swój umysł po osiągnięciu pewnego wieku.*
A więc, niezależnie od tego czy czujemy predyspozycje do kodowania czy nie – warto spróbować. Jest szansa, że dzięki wielu bezpłatnym, dostępnym w sieci poradnikom do nauki programowania nasza przygoda z tym tematem okaże się prosta i angażująca.
Jak zacząć się uczyć programowania?
Warto jest zapoznać się ze stronami do nauki programowania. Jest na nich dużo materiałów, które ułatwią zapoznanie się z tematem kodowania. Mogą to być m.in.:
– KHAN ACADEMY: https://pl.khanacademy.org
– CODE ACADEMY: https://www.codecademy.com
– {APKI} ORG: http://apki.org
Zachęcamy też do korzystania z mobilnych aplikacji, które ułatwią naukę programowania od podstaw niezależnie od miejsca w jakim się znajduje:
– Programming Hub, Learn to Code
– Enki: Learn better code, daily
– SoloLearn: Learn to Code for Free
Podsumowując, programowanie jest przeznaczone dla każdego – i dla dziecka i dla dorosłego. Każdy może dzięki kodowaniu rozwinąć pewne umiejętności, które są istotne dla funkcjonowania w życiu codziennym, a także poznać ograniczenia i możliwości technologii oraz poznać świat z nowej perspektywy.
*„Przyjmuje się powszechnie, że podstawowy wzorzec połączeń pomiędzy ośrodkami w układzie nerwowym kształtuje się w okresie rozwoju w oparciu o program genetyczny, jednakże obwody neuronalne są plastyczne i modyfikowalne przez całe życie” (Mechanizmy plastyczności mózgu, pod red. Małgorzaty Kossut, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1994.)