Nauka kodowania dla dzieci – jakie umiejętności powinien posiadać programista?
Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko ma umiejętności potrzebne do zostania programistą i rozwoju w tym zawodzie? Pewne naturalne predyspozycje są bardzo ważne. Znaczenie ma nie tylko znajomość konkretnych języków programowania, ale także szereg umiejętności miękkich, które ułatwiają pisanie dobrych kodów i radzenie sobie w codziennym środowisku zawodowym. Nauka kodowania dla dzieci to kursy pozwalające odkryć w poszczególnych uczniach naturalne kompetencje, które są cenione przez pracodawców.
Myślenie analityczne
Kodowanie opiera się na logice. Kod ma swoją własną strukturę, a poszczególne elementy są tutaj powiązane ze sobą. Oznacza to, że dobry programista powinien błyskawicznie dostrzegać i rozumieć zależności, aby napisać kod, który rzeczywiście będzie dobrze działał. Analityczne myślenie potrzebne jest, aby móc zrozumieć struktury logiczne oraz składnię poszczególnych języków. Dzięki temu stworzony kod nie będzie wymagał wielu poprawek, a program czy aplikacja będą dobrze działać. Nauka kodowania dla dzieci bardzo często skupia się właśnie na ćwiczeniu logiki i analitycznego powiązywania faktów.
Umiejętność rozwiązywania problemów i samodzielność
Programista bardzo często napotyka na problemy z działaniem aplikacji. Wystarczy najdrobniejszy błąd w strukturze kodu, aby okazało się, że cały program nie działa tak, jak powinien. Musi on umieć przeanalizować całość i szybko wychwycić błąd. Tworzenie nowej aplikacji, programu dla firmy czy gry na smartfona wymaga umiejętności przezwyciężenia problemów. Programista musi być samodzielny i dążyć do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą mu obejść trudność. Oczywiście początki kariery zawodowej to najczęściej praca pod okiem bardziej doświadczonych kolegów, ale w zawód ten wpisuje się samodzielność.
Osoby, które będą czekać, aż to szef działu wskaże im prawidłowe rozwiązanie, wychwyci błąd w napisanym kodzie lub podpowie, co sprawi, że aplikacja będzie dobrze działać, raczej nie mają szans na rozwój w swoim zawodzie. Z tego powodu skuteczna nauka kodowania dla dzieci skupia się na zachęcaniu uczniów do zadawania pytań, poprawiania gotowych linijek kodu tak, aby całość działała i szukaniu rozwiązań drobnych problemów.
Ciekawość i nauka nowych rzeczy
Branża IT należy do najdynamiczniej rozwijających się sektorów światowego biznesu. Tutaj cały czas pojawiają się nowości, które mają ułatwiać pracę, pozwalać uzyskiwać nowe technologie i rozwiązania. Wchodzą nowe frameworki i technologie, dlatego programista musi cały czas śledzić rynek oraz rozwijać swoje kompetencje. W tej dziedzinie tak naprawdę cały czas trzeba się dokształcać i rozwijać, ponieważ wystarczy kilka miesięcy, aby okazało się, że wcześniej zdobyta wiedza zaczyna być przestarzała.
Umiejętności komunikacyjne
Zawód programisty stereotypowo postrzegany jest jako miejsce idealne dla introwertyków oraz samodzielnych specjalistów, którzy polegają przede wszystkim na swojej wiedzy w rozwiązywaniu pojawiających się problemów. Tak naprawdę jednak rzadko pojawiają się prawdziwi geniusze, którzy samodzielnie tworzą program czy platformę podbijającą świat. Najlepsze rozwiązania zwykle są efektem pracy całego sztabu ludzi. Praca zespołowa przynosi naprawdę dobre efekty, dlatego ważne są umiejętności komunikacyjne. To znacznie ułatwia terminowe i staranne wykonywanie projektów. Pomaga również unikać błędów wynikających z niezrozumienia potrzeb klientów lub pomysłów kolegów zza sąsiedniego biurka.
Kreatywność
Praca programisty najczęściej jest postrzegana jako zadanie odtwórcze, wymagające znajomości struktur i języków programowania. Tak naprawdę jednak tworzenie nowych rozwiązań wymaga dużej kreatywności. Dobry developer musi przewidzieć, jak będzie działać projektowana przez niego aplikacja czy gra. Już nauka kodowania dla dzieci obejmuje nie tylko myślenie analityczne i konkretną wiedzę, ale także rozwój samodzielnego myślenia. Dobrze rozwinięta wyobraźnia zdecydowanie pomaga w tym zawodzie.
Znajomość języka angielskiego
Bez języka angielskiego nie da się podbić świata IT. Języki programowania są tworzone po angielsku, dlatego jego dobra znajomość ułatwia ich opanowanie. Dokumentacja do projektów zwykle również jest pisana w tym języku. Ważne jest więc komunikatywne opanowanie angielskiego. Obecnie wielu developerów pracuje z Klientami zagranicznymi, dlatego znajomość języka co najmniej na poziomie B2 bywa wymogiem stawianym już podczas rekrutacji.