fbpx

Małpa w kawie – programowanie tekstowe

Dzisiaj pod lupę wzięłam dostępną w sieci grę CodeMonkey, której treść bazuje na kodowaniu w języku CoffeeScript i na podstawach matematyki.

Jest to gra przeglądarkowa, więc nie trzeba tracić czasu na pobieranie jej na komputer. Bezpłatnie są dostępne dwa mini kursy – jeden związany z projektowaniem gier (Game Design Course: Hour Of Code), a drugi z podstawami programowania (Coding Adventure: Part I: Fundamentals), który dzieli się na 2 tryby: wyzwania (płatny) i fabularny.

Twórcy mówią o swojej platformie, że jest angażująca i pomaga odnaleźć się w świecie programowania niezbędnym w XXI wieku poprzez: rozwiązywanie zagadek, tworzenie kodów i dzielenie się efektami swojej pracy. Postanowiłam się przekonać czy gra rzeczywiście ułatwi dzieciom przyjemnie wkroczyć w ten dość zaawansowany świat programowania.

 

Pierwsze wrażenia i przebieg gry

 

W grze jest 100 poziomów, a głównym bohaterem jest małpka, która przeprowadza nas przez wszystkie ćwiczenia z kodowania. Każde wyzwanie rozpoczyna obrazek z informacją jakich elementów trzeba będzie użyć i na co zwrócić uwagę. W trakcie wykonywania zadań utrudnieniem może być to, że każdą odległość pomiędzy przedmiotami w grze trzeba mierzyć linijką dostępną w obszarze roboczym. Do przejścia gry wymagana jest także umiejętność dzielenia i mnożenia oraz znajomość miar kątów, co może być kolejną trudnością dla najmłodszej grupy wiekowej.

 

 

 

 

Całe szczęście, twórcy gry zadbali o to, aby ułatwić nam i uprzyjemnić czas przy CodeMonkey. Jeśli podczas rozwiązywania zadania pojawia się problem, na ekranie pojawia się pomocna wskazówka. Bardzo spodobało mi się to, że po każdym prawidłowo wykonanym zadaniu pojawia się pochwała/kilka słów od małpki i jest możliwość odblokowania specjalnych osiągnięć, co pobudza wewnętrzną motywację dziecka i skłania do dalszego działania.

Na zakończenie każdego ćwiczenia wyświetla się ilość gwiazdek uzyskana za rozwiązanie zadania i jeśli dziecko czuje potrzebę, może poprawiać swój wynik podchodząc do zadania jeszcze raz. Swoje wyniki i efekty pracy może udostępniać na portalach społecznościowych.

 

 

CodeMonkey zostało dobrze dopracowane estetycznie. Po włączeniu wybranego kursu, pierwsze co przyciąga wzrok to żywe kolory grafiki i urocze animacje. Dźwięki w tle są przyjemne, nie rozpraszają uwagi podczas wykonywania zadań. Niestety uwagę przyciąga brak polskich znaków w polskiej wersji językowej (nie jest to żadne utrudnienie, ale dla tych, którzy zwracają uwagę na najdrobniejsze szczegóły może to być drażniące).

 

 

W skrócie:

+kodowanie tekstowe
+gra przeglądarkowa
+miła dla oka grafika
+pochwały po dobrze wykonanym zadaniu
+specjalne osiągnięcia, które mogą pobudzać wewnętrzną motywację
-najmłodsi odbiorcy mogą mieć problemy z działaniami matematycznymi
-odległości między przedmiotami trzeba za każdym razem mierzyć

 

 

https://www.playcodemonkey.com/homeZainteresowanych grą odsyłam na stronę: https://www.playcodemonkey.com/home