fbpx

Kurs programowania dla dzieci – jaki może mieć wpływ na przyszłość Twojego dziecka?

Szeroko pojęty sektor IT uchodzi obecnie za branżę, która daje możliwość atrakcyjnych zarobków i szybkiego rozwoju na polu zawodowym. Dobrych programistów poszukują zarówno najlepsze międzynarodowe korporacje, jak i firmy z sektora MŚP, które chcą w swoim biznesie skutecznie wykorzystywać potencjał nowych technologii. Nic więc dziwnego w tym, że zainteresowanie rodziców zajęciami dodatkowymi z informatyki jest bardzo duże. Czy jednak kurs programowania dla dzieci rzeczywiście może stać się swoistą przepustką w późniejszej karierze Twojej pociechy?

Programista – poszukiwany zawód

Zapotrzebowanie na tworzenie nowego oprogramowania jest ogromne. Cyfryzacja wkracza do niemal każdej branży, gdzie przyspiesza i ułatwia zarządzanie biznesem, przepływ dokumentów, obsługę Klienta, planowanie produkcji oraz inne zadania zawodowe.

Badania pokazują, że stanowiska programistyczne należą do najlepiej opłacanych zawodów na rynkach Europy Zachodniej. Rozwój kompetencji z zakresu IT pozwala na wybieranie wąskich specjalizacji, które są poszukiwane przez pracodawców.

Kurs programowania dla dzieci – pierwsze kroki w świecie IT

Kurs programowania dla dzieci może stać się doskonałym wstępem do zainteresowania swojej pociechy światem informatyki. Specjalizacje oczywiście wybierane są o wiele później. Podstawy, obejmujące umiejętność kodowania, są jednak bardzo cenne i pozwalają rozwijać się w wielu różnych kierunkach. Warto zwrócić uwagę na to, że uczniowie szkoły podstawowej znajdują się na etapie najszybszego rozwoju. Dzieci wtedy chłoną nową wiedzę błyskawicznie, są w stanie skutecznie przyswajać nowinki technologiczne. Zajęcia z kodowania dla najmłodszych mają początkowo formę ciekawej zabawy, co sprawia, że dziecko może szybko odkryć w programowaniu swoją pasję. Radość w oczach 7- czy 8-latków z poprawnie napisanej linijki kodu bardzo często jest ogromna. Trenerzy zwracają uwagę, aby najmłodsi rozwijali myślenie analityczne i logiczne, uczyli się zadawać pytania i szukać rozwiązań problemów. Takie kompetencje stanowią znakomity wstęp do późniejszej nauki konkretnych języków programowania.

Dzieci i nastolatków warto zainteresować tym, że poszczególne języki programowania stanowią podstawę ich ulubionych aplikacji, portali społecznościowych czy programów, których używają na co dzień. Java to podstawa dla rozwoju aplikacji na Androida, Python wykorzystywany jest przez Netflixa czy Instagrama, a C++ do tworzenia najnowszych rozwiązań pakietu Microsoft Office.

W jakich zawodach jest przydatna umiejętność kodowania?

Zastanawiasz się, gdzie tak naprawdę mogą zostać wykorzystane informacje, które obejmuje kurs programowania dla dzieci? Które zawody powiązane z IT mają największy potencjał w przyszłości?

Przewidywania pokazują, że w kolejnych latach na rynku bardzo poszukiwani będą inżynierowie oprogramowania. Gry i aplikacje już odgrywają ogromną rolę w naszym świecie. Wykorzystujemy je do pracy, nauki, rozrywki czy komunikacji. Z czasem technologie jeszcze mocniej wkroczą do naszego codziennego życia. Oprogramowania potrzebuje m.in. każdy sklep internetowy, gra na smartfona czy portal społecznościowy. Oznacza to, że zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą rozwijać oprogramowanie, cały czas będzie rosło. Dzieci, które poznają różne języki programowania, będą w przyszłości miały ogromne szanse na wybór swojej zawodowej ścieżki.

Badania pokazują, że koncerny motoryzacyjne będą inwestować w samochody elektryczne z zautomatyzowanymi systemami jazdy. Już obecnie najnowsze auta posiadają zaawansowane oprogramowanie ułatwiające bezpieczne i stabilne prowadzenie. Tego typu systemy są tworzone przez inżynierów mających wiedzę z zakresu programowania. Rynek ten cały czas będzie się rozwijał, dlatego wzrośnie zapotrzebowanie na programistów.

Warto więc zadbać, aby dziecko (możliwie, jak najwcześniej) odkryło swoją pasję i rozpoczęło przygodę z programowaniem. Naturalną skłonność do kodowania ma wiele maluchów – niekoniecznie muszą one być prawdziwymi orłami z matematyki. Najlepiej zapisać swoją pociechę na kurs programowania dla dzieci i sprawdzić, czy rzeczywiście zainteresuje się kodowaniem.