fbpx

Kim zostaniesz jak dorośniesz?

Pytanie to na pewno nie raz zadaliście sobie czy swoim dzieciom. Bo kto nie zastanawiał się kim będą w przyszłości jego pociechy. Co raz częściej badania wskazują na to, że w przeciągu kolejnych lat wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników działu IT czy nowych technologi.

Szybki rozwój technologii sprawił, że wiele zawodów wykonuje się sprawniej. Księgowi nie muszą sami wyliczać danych. Masowo drukujemy książki, bez potrzeby ich ręcznego przepisywania. Samochody składane są na taśmach fabrycznych przez nowoczesne roboty. W halach magazynowych ludzie podnoszą tony za pomocą maszyn.

Z jednej strony możemy pomyśleć o ginących zawodach, z drugiej o tych, które dopiero mają nadejść. Już teraz zapotrzebowanie na specjalistów działów IT jest duże. Korporacje posiadają własne sekcje, zajmujące się jedynie dbaniem o informatyczne działania firmy. Co raz więcej marek działa internetowo. Nawet popularne sklepy tworzą własne aplikacje mobilne. Branża związana z technologią rozwija się z taką prędkością, że obecnie na rynku światowym mamy deficyt programistów.

Czy programista to zawód przyszłości?

Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama. Otaczamy się technologią. Korzystamy z urządzeń elektronicznych w pracy, w domu czy będąc w szkole. Ktoś musiał najpierw zaprogramować naszą zmywarkę. Ktoś stworzył aplikację naszego banku, przetestował ją i codziennie naprawia ewentualne błędy. Programistów poszukują zarówno korporacje jak i mniejsze firmy działające lokalnie.

Dodatkowo badania przeprowadzonego przez specjalistów z infoShare Academy wskazują, że w kolejnych latach programistów wciąż będzie brakować. Pomimo zwiększającej się liczby absolwentów studiów informatycznych, specjaliści działów IT są obecnie na wagę złota.

Czy kiedyś wymarzonym zawodem dzieci będzie programista?

Możliwe. W amerykańskich badaniach dzieci co raz częściej pytane o wymarzoną pracę, wymieniają zawody związane z technologią. Twórca gier komputerowych jest jednym z nich. Podobnie pracownik naukowy, który zwykle plasuje się na szczytach list. Dodatkowo młodzież wymienia ogólnie branżę technologii. Nie można się temu dziwić. Komputery towarzyszą młodym umysłom od najmłodszych lat. Świat dookoła jest i będzie co raz bardziej zelektronizowany.

Kiedy w trakcie naszych warsztatów pytam dzieci o ich wymarzone kariery słyszę youtuber, gamer czy projektant gier. Wspominają o swoich bohaterach. Postaciach, które je inspirują. Kiedyś mogły być to postaci z bajek. Obecnie bajkami są filmiki na YouTube. Dlaczego więc nie pozwolić im na rozwijanie tych pasji?

Programowanie dla najmłodszych.

Rodzice wspominają, że wybór naszych zajęć nie jest przypadkowy. W szkołach lekcja informatyki często nie jest na tyle rozbudowana aby dzieci mogły przyswoić wiedzę. Programowanie mogą ćwiczyć w domu. Jednak jaki dziewięciolatek będzie sam powtarzał kody? Nauka w młodym wieku sprawdza się najlepiej kiedy ktoś starszy trzyma nad nią pieczę. W mniejszej grupie nawet Ci najbardziej nieśmiali podnoszą ręce z pytaniami. Wykonując zadania staramy się poświęcić każdej osobie jak najwięcej uwagi. Jeśli coś nie jest zrozumiałe, powtarzamy. Na programowaniu uczymy dzieci tego, co może im się przydać w przyszłości. Logiczne myślenie, pisanie kodów, to tylko niektóre przykłady.

W niedalekiej przyszłości umiejętności programistyczne mogą być przydatne nie tylko w zawodach IT. Znajomość podstawowych kodów czy zasad budowy stron internetowych mogą pomóc naszym dzieciom w funkcjonowaniu w nowoczesnym świecie. Dlatego też uważam, że warto jest zapewnić im lepszy start w przyszłość, zachęcając do nauki programowania.