fbpx
kodowanie dla dzieci

Jak wybrać kurs programowania dla dzieci?

Kodowanie dla dzieci coraz więcej rodziców zaczyna tratować na podobnej zasadzie, co zajęcia językowe czy sportowe. Chcą, aby ich pociecha od najmłodszych lat zdobywała nowe umiejętności i wszechstronnie się rozwijała. Cyfryzacja staje się widoczna w niemal każdej dziedzinie, dlatego kompetencje z tego zakresu mogą być bardzo cenne. Jednak wprowadzanie kodowania na wczesnym etapie edukacji wymaga dużego wyczucia i odpowiedniego rozplanowania nauki. Dowiedz się, jak wybrać kurs programowania dla dzieci, który rzeczywiście przyniesie dobre efekty i szybko nie zniechęci Twojej pociechy ogromem nowego materiału do opanowania.

Kiedy wysłać dziecko na kurs programowania?

Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dziecko posiada predyspozycje do nauki programowania. Kodowanie powszechnie uchodzi za trudną umiejętność, skierowaną w stronę osób o typowo analitycznym umyśle. Czy Twoja pociecha musi więc mieć same piątki z matematyki, aby kurs programowania dla dzieci rzeczywiście był dobrym pomysłem? Najważniejsza jest zdolność logicznego myślenia. Kodowanie wymaga przede wszystkim analizy problemów i dążenia do ich samodzielnego rozwiązywania. Nauczenie się poszczególnych komend na pamięć niewiele da, gdy nie mamy w sobie żyłki ciekawości i nie analizujemy przeszkód, na które natrafiamy.

Opanowanie konkretnych języków programowania opiera się na chęci do nauki oraz dociekliwości. Gdy maluch wykazuje te cechy, warto rozważyć zapisanie go na kurs. Obecnie już przedszkolaki mają tendencję do zainteresowania techniką i rozwiązaniami cyfrowymi. Często prześcigają pod tym względem swoich rodziców i dziadków. Warto więc zaobserwować tę naturalną ciekawość, zwrócić uwagę, czy dziecko lubi łamigłówki i gry logiczne, interesuje się, w jaki sposób działają jego ulubione gry oraz aplikacje. Wtedy, w miejsce podsunięcia tableta (który ma zająć czas), dobrym rozwiązaniem będzie informatyka dla dzieci. Zajęcia pozwolą dziecku odkryć naturalne predyspozycje i rozwijać zainteresowania.

Kurs programowania dla przedszkolaków – czy to dobry pomysł?

Twoje dziecko uwielbia spędzać czas przy komputerze, a Ty chcesz, aby to zamiłowanie stało się czymś więcej niż rozrywką przy ulubionej grze? Już przedszkolaki możesz zapisać na informatykę dla dzieci. Pamiętaj jednak, że najmłodsi szybko się nudzą, dlatego program zajęć musi być dopasowany do ich wieku.

Maluchy w wieku 4-6 lat powinny trafić na warsztaty w formie zabawy. Tutaj nie sprawdzi się typowy kurs programowania. Idealne będą zajęcia, w których uczestnicy będą oswajać się z korzystaniem z urządzeń cyfrowych, poznają zasady bezpieczeństwa. Warto wprowadzić również elementy matematyki i logicznego myślenia, które stanowią podstawę w późniejszej nauce kodowania.

Kurs programowania dla uczniów

Dzieci, które opanowały naukę czytania, pisania i liczenia, mogą już powoli rozpocząć swoją przygodę z algorytmami. Obecnie dostępne są liczne aplikacje, które pozwalają np. rozpocząć projektowanie gier. Zastanawiasz się, czy kodowanie dla dzieci to zajęcia, które rzeczywiście zainteresują Twoją pociechę? Możecie wspólnie w domu skorzystać z jednej z nich i rozpocząć naukę najprostszych algorytmów.

Gdy uczeń wciągnie się w rozrywkę, warto zapisać go na kurs programowania dla początkujących. Takie lekcje bardzo często dedykowane są dla grupy wiekowej 7-8 lat i obejmują wstęp do programowania. Uczestnicy uczą się logicznego i algorytmicznego myślenia, które bardzo przydaje się w dalszej nauce.

Kolejnym etapem są podstawy programowania. Na zajęciach pojawiają się już konstrukcje logiczne i pojęcia dotyczące kodowania. Dzieci uczą się pętli, zmiennych i warunków. Starsze dzieci (10-12 lat) z powodzeniem mogą zacząć poznawać języki programowania i samodzielnie tworzyć swoje pierwsze gry, strony, aplikacje czy dodatki do ulubionych tytułów.

Programowanie dla dzieci – online czy stacjonarnie?

Wybierasz właśnie kodowanie dla dzieci i przeglądasz liczne oferty? Z pewnością zauważyłeś, że wiele firm oferuje programowanie dla dzieci online. Czy takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem? Gdy jest to możliwe, najmłodszych można zapisać na zajęcia stacjonarne, ponieważ informatyka dla dzieci przedszkolnych zwykle ma formę zabawy. 5-latki, 6-latki czy 7-latki z pasją będą obserwować trenerów i cieszyć się z nawet najprostszych animacji wykonanych samodzielnie.

Starsze dzieci, które już mają opanowane podstawy, z powodzeniem mogą uczyć się języków programowania online. Ważne, aby firma oferująca kurs, zadbała o dostępność dobrze opracowanych materiałów, ciekawych ćwiczeń i nagrań oraz umożliwiła uczestnikom sprawny kontakt na linii uczniowie-trenerzy.