fbpx

Jak uczyć języków przy pomocy gier?

Gry komputerowe działają na wyobraźnię młodego człowieka. Potrafią go zanurzyć w swojej historii i skupić na sobie całą uwagę. Głowa wtedy chłonie informacje jak kaktus wodę…Super, tylko jak to wykorzystać do nauki języków obcych? Jak nie zagasić zapału i sprawić, żeby nauka języka była tak samo ekscytująca jak sama gra – a kto wie, może nawet i lepsza?

 

W LearnCraft, mamy kilka pomysłów.

 

 

Każda gra, upraszczając, opiera się na wykorzystywaniu narzędzi i unikaniu przeszkód na drodze realizacji celów-misji. Żeby efektywnie uczyć języka angielskiego poprzez grę musi być on jej integralną częścią. Może być albo narzędziem, którego użycie (mówienie, pisanie) sprawia, że gra idzie do przodu lub przeszkodą, która wymaga pokonania (zdobycia wiedzy np. z zakresu nowego słownictwa).

 

Narzędzie

 

Wyobraź sobie, że sterujesz grą nie dotykając klawiatury, ani myszki. Kontrolę nad grą ma ktoś inny, a ty musisz wydać mu polecenia po angielsku i dopiero wtedy gra idzie do przodu… 

W tym przykładzie język, czyli to co mówisz, staje się narzędziem do osiągania celów, jego nauka ukryta jest pod pretekstem zabawy. Taki sposób edukacji sprawia, że  język obcy staje się praktyczny i przez to łatwiej przyswajalny – ma wyraźną formę i konkretną funkcję. Forma to np. dźwięki i pisownia, którą musisz opanować w pełni, żeby zakomunikować swoje intencje i wykonać działania w grze. Funkcja każdego polecenia też musi być jasna – bez klarownego sformułowania przekazu nie wykonasz misji w grze. Praktyczność i natychmiastowa przydatność tego, czego się nauczysz sprawi, że zapamiętanie danych słów i wyrażeń będzie leżało w twoim interesie i włożysz w to serce.

Gdy uczysz się dla realizacji celów w grze (a dla samej nauki) z jednej strony traktujesz postawione przed nami zdania poważnie, z drugiej czerpiesz przyjemność ze zdobywania nowych umiejętności. Język przestaje być elementem dekoracyjnym, który możesz ominąć – chcesz z niego korzystać bo interesuje Cię np. dalszy postęp fabuły gry. Bez użycia słów w obcym języku nie zakomunikujesz tego, co chcesz i nie uzyskasz dla siebie korzyści na poziomie rozgrywki. Nie jest więc to sztuczne odgrywanie dialogów jak na szkolnych lekcjach angielskiego. Ucząc się poprzez granie masz swój cel i chcesz go wykonać, nawet jeśli będziesz musiał mówić w obcym języku! 

 

 

 

Przeszkoda

 

Oglądając filmy, grając w gry lub słuchając muzyki, moglibyśmy uczyć się angielskiego – są one przecież świetnym źródłem językowych informacji. Niestety rzadko tak się dzieje samoistnie. Godziny przed ekranem nie rozwijają naszego słownika bo… nie skupiamy na tym uwagi. Niezrozumiałe słowa i wyrażenia przeważnie nam nie przeszkadzają, żeby cieszyć się zaserwowana rozrywką – możemy je zwyczajnie ominąć nie tracąc głównego przekazu. Mamy wspaniały dar ignorowania tego, co uważamy za “nieprzydatne”.

W nauce nowego języka jednak to właśnie słowa są najbardziej przydatne, powinniśmy więc rozwijać nasz słownik aby móc wyrazić jak najwięcej. Aby przyswoić nowe słowo najlepiej jeśli stanie się ono kluczowe do zrozumienia czegoś dla nas istotnego – wtedy staramy się je sprawdzić w słowniku lub nawet tylko wywnioskować znaczenie z kontekstu. W ten sposób zwiększamy szanse na jego zapamiętanie w przyszłości, jednak większość słów ignorujemy lub udajemy, że znamy. 

Ucząc poprzez gry możemy nadać znaczenie emocjonalne i intelektualne nowo poznanym wyrazom – dzięki pokonywaniu przeszkód w grze stają się one dla nas ważne i dużo łatwiej przyswajalne. Bo co jeśli bez znajomości jakiegoś słowa nie będziemy mogli wykonać naszego zadania na które liczy nasza drużyna? Wtedy, chcąc zrealizować wspólną misję, poznamy i zapamiętamy wszystko bez większego trudu. Naukę języka będziemy traktować jak przechodzenie kolejnych poziomów w grze.

Zadaniem każdego nauczyciela języków jest sprawić, by język nie był uczniowi obojętny. Najlepiej to robić korzystając z tego na czym uczniowi zależy, czyli na ulubionej grze, relacji z rówieśnikami i nauczycielem oraz świetnej zabawie! Nauka języków jest wymagająca i czasochłonna, wymaga wielu powtórzeń i praktyki użycia. Dzięki wykorzystaniu gier w edukacji językowej możemy sprawić, że ten żmudny proces stanie się wspaniałą przygodą i będzie prawdziwą nauką przez zabawę.