fbpx

Graj ze Scottie Go!

Przed Wami gra realizująca zagadnienia z podstawy programowej nauczania informatyki oraz wykorzystująca najnowsze zdobycze światowej metodyki nauki programowania poprzez wdrożenie myślenia komputacyjnego – Scottie Go!

 

Sprawy techniczne

Gra polskiego producenta jest przeznaczona dla jednego lub więcej graczy, powyżej 6 roku życia.

Producent zapewnia, że gra oparta na kodowaniu blokowym pomoże rozwinąć umiejętności analizowania i rozwiązywania problemów, myślenie algorytmiczne i sposoby reprezentowania informacji. Co więcej, twórca mówi o rozwijaniu kompetencji społecznych, takich jak: komunikacja i współpraca w grupie, w tym w środowiskach wirtualnych, sprawna organizacja i zarządzanie projektami.

Postanowiłam przetestować tę grę mając w głowie wszystkie powyżej wymienione założenia.

Zapoznałam się z zawartością pudełka (zawiera 179 kartonikowych klocków do sterowania bohaterem, organizer do porządkowania klocków, planszę, instrukcję) oraz instrukcją. Pierwsze co rzuca się w oczy to przyjemne wizualnie bloczki i grafika.

Plansza jest starannie wykonana ze sztywnego kartonu. Przy przygotowaniu kartonikowych klocków zwróciłam uwagę na sposób ich organizacji. Organizer bardzo ułatwia zachowanie porządku, a później grę – wszystko jest przejrzyste i łatwo dostępne. Samo przygotowanie gry i instalacja aplikacji na telefon/tablet jest niezwykle prosta. Po włączeniu aplikacji stworzyłam swoją postać i zabrałam się do gry!
Sterowanie nie sprawia żadnych problemów, wszystko jest jasno przedstawione. Zaczynając swoją przygodę ze Scottie’m warto przeczytać jak obsługiwać aplikację i sprawdzić jak skanuje się ułożony na planszy kod.

 

 Czas na grę!

Jako początek każdej aktywności wybieramy miejsce z mapy świata.W każdym miejscu trzeba przechodzić innego rodzaju zadania. Przykładowo, w Europie będziemy używać takich bloków jak: krok, obrót w prawo/lewo, zmień znak, cyfry, skocz.

Po ułożeniu na planszy odpowiednich bloków trzeba zeskanować kod tak, aby nasza postać mogła poruszać się w wirtualnym świecie – naszej aplikacji. Jednym z minusów jest niestety to, że bloczki ślizgają się po planszy i może to być utrudnieniem dla młodszych dzieci.

Skanowanie jest proste, aplikacja chodzi bardzo płynnie. Tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń. Po ukończeniu każdego zadania dostajemy ocenę naszego kodu (Scottie mówi kiedy możemy poprawić kod, żeby otrzymać 3 gwiazdki).

Po ukończeniu wszystkich zadań z danego kontynentu możemy przejść do kolejnych – trudniejszych problemów. Podoba mi się to, że są tu elementy fabularyzacji i można pobudzić dzięki temu wyobraźnię oraz przenieść się razem z naszym bohaterem do innego świata.

Dzięki grze dzieci nauczą się sterować postacią, tworzyć własne funkcje. Zrozumieją działanie zmiennej, pętli i instrukcji warunkowych. W całej grze możemy wykorzystywać takie bloki jak: krok, obrót, skocz, podnieś, umieść, użyj, zmienna, rysuj, powtórz dopóki, przerwij, jeżeli, w przeciwnym razie, wywołaj funkcję, definiuj funkcję, steruj daną postacią, cyfry, bloki logiczne.

I na koniec…

Myślę, że gra jest bardzo przyjemna i dobrze wykonana, a wszystko to co gwarantował nam twórca zostało w niej zawarte.Gra może być świetnym urozmaiceniem imprez dla dzieci – uczy współpracy, a przy okazji rozwija niezwykle wartościowe kompetencje.

 

W skrócie:
+ ładna grafika
+ przejrzysta instrukcja
+ przydatny organizer na bloczki
+ nieszablonowa formuła gry
+ stopniowanie trudności zadań
– bloczki ślizgają się po planszy
– przy złym oświetleniu mogą wystąpić problemy ze skanowaniem kodu