fbpx

Ferie z programowaniem? A czemu nie?

Twoje dziecko spędza ferie w Warszawie i szukasz pomysłu, jak ciekawie zorganizować mu czas wolny od zajęć szkolnych? W naszej ofercie znajdziesz warsztaty z programowania, które w umiejętny sposób łączą zdobywanie wiedzy ze znakomitą zabawą.

Kodowanie dla dzieci – rozbudź duszę małego odkrywcy

Podstawy kodowania, zdobyte w dzieciństwie, to doskonały kapitał na przyszłość. Nawet, gdy Twoje dziecko nie planuje kariery w branży IT (który uczeń podstawówki tak naprawdę wie, co będzie robił w przyszłości?),  takie zajęcia doskonalą wiele umiejętności, które przydają się zarówno w szkole, jak i pracy.

Programowanie dla dzieci to kursy i warsztaty, które prowadzone są w zupełnie innej formie niż typowe lekcje informatyki w szkole czy szkolenia dla dorosłych uczące popularnych języków programowania. Koncentrują się one przede wszystkim na nauce logicznego i algorytmicznego myślenia. Uczą skupiania się na konkretnym problemie i poszukiwaniu sposobów na jego rozwiązanie. To rozbudza w najmłodszych ciekawość i wspiera samodzielność.

Dzieci, ćwiczące w programach zmiany gotowych kodów lub piszące swoje pierwsze algorytmy, uczą się tworzenia czegoś, co podyktowane jest konkretnymi regułami. Początkowo najmłodsi uczniowie mają przed sobą jedynie cel do osiągnięcia i kilka prostych algorytmów do dyspozycji. Z czasem zaczynają sprawnie wykorzystywać dostępne środki, a następnie zastanawiać się nad nowymi rozwiązaniami. W ten sposób rodzi się mentalność małego odkrywcy. Dziecko uczy się zadawać dodatkowe pytania i dążyć do ich sprawdzenia w rzeczywistości. Umiejętności zdobyte podczas nauki kodowania dla dzieci doskonale więc sprawdzają się także na innych polach edukacji oraz w życiu codziennym.

Ferie z kodowaniem – dlaczego warto?

Dni wolne od lekcji szkolnych to doskonały czas, aby dziecko mogło spróbować, czy programowanie rzeczywiście go zainteresuje. Od dawna zastanawiasz się, czy Twoja pociecha ma kompetencje potrzebne do nauki kodowania? Ferie stanowią doskonały moment, aby sprawdzić, jak dziecko będzie czuć się podczas zajęć. Uczniowie mają wtedy więcej czasu wolnego. Ich harmonogram dnia nie jest napięty tak, jak wtedy, gdy codziennie po kilka godzin spędzają na lekcjach, muszą pokonać drogę do szkoły i ze szkoły oraz odrobić zadania domowe. Brak przeciążenia obowiązkami sprawia, że większość najmłodszych chętnie weźmie udział w ciekawych zajęciach dodatkowych.

Warto jednak pamiętać, że ferie z programowaniem powinny mieć ciekawą formę. Dzięki temu zajęcia będą traktowane przez dziecko jako ciekawa przygoda, a nie zastąpienie lekcji w szkole innymi obowiązkami. Możliwość pracy w środowisku ulubionej gry komputerowej czy zaprojektowanie dodatku, który pozwoli zautomatyzować kolejne ruchy bohaterów, będą świetną nagrodą za dużą cierpliwość i poświęcenie czasu na ćwiczenie formuł.

Organizatorzy zimowych półkolonii dbają, aby oferowane zajęcia były zróżnicowane oraz dopasowane do potrzeb konkretnej grupy wiekowej. Spotkania często prowadzą osoby, które nie tylko posiadają uprawnienia wychowawcy kolonijnego, ale i potrafią zainteresować małych kursantów. Dzięki temu dziecko przestaje traktować takie warsztaty jako dodatkowe lekcje, a zaczyna się świetnie bawić z grupą i czuwającym nad nią trenerem.

Ferie z programowaniem w Warszawie – co możemy Ci zaproponować w MindCloud?

Sieć szkół programowania MindCloud poleca niecodzienne ferie z programowaniem w Warszawie. Zapraszamy na półkolonie oraz warsztaty. Półkolonie to urozmaicone zajęcia całodniowe dla dzieci w wieku 9-14 lat. W tym czasie zapewnimy Twojemu dziecku opiekę (nasi trenerzy posiadają uprawnienia wychowawców kolonijnych), wyżywienie, szeroki wachlarz interesujących zajęć technicznych, sportowych, plastycznych oraz ciekawe wyjście (np. na imprezy kulturalne i sportowe). Warsztaty maja zaś formę kilkugodzinnych zajęć (najczęściej podzielonych na 2 bloki po 1,5 godziny).

Wśród tematów przewodnich naszych ferii znalazło się m.in. tworzenie własnej gry komputerowej (w programie Game Maker Studio 2), przygody z uwielbianą przez dzieci grą Minecraft czy Akademia YouTubera (każdy uczestnik półkolonii przygotuje własny film na YouTube).