fbpx

Dlaczego Twoje dziecko powinno grać w Minecrafta?

Jeśli Twoje dziecko woli spędzać czas przed komputerem, a nie przy książkach – nie martw się, w ten sposób może także zdobyć wiele cennych umiejętności. Mimo, że jest to czas z pozoru spędzony na rozrywce, może przełożyć się na lepsze wyniki w szkole lub kształtowanie przydatnych życiowych kompetencji. W gry gra większość dzieci – kluczowy jest dobór tytułów dostosowanych do rozwoju emocjonalnego i intelektualnego najmłodszych.

 

Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Rodzice często zastanawiają się co przyciąga ich dzieci do tego tytułu i czy na pewno jest to bezpieczna gra. Mimo wielu kontrowersji, badania są optymistyczne. Wg. Instytutu Badań Edukacyjnych granie w Minecrafta pozytywnie koreluje z wyższą niż przeciętną inteligencją i zdolnościami matematycznymi. Co jeszcze może zaoferować Twojemu dziecku ta popularna na świecie gra w budowanie z klocków?

Uczy planowania i organizacji czasu

Świat Minecrafta ma dwa oblicza – w ciągu dnia można zwiedzać bajeczne krainy, hodować zwierzaki lub rozbudowywać swoje domostwo. Niebezpiecznie jest w nocy – trzeba uważać na czające się w ciemności niebezpieczeństwa. W podstawowym trybie gry wcielamy się w dzielnego bohatera, który przed zapadnięciem zmroku musi zdążyć przygotować schronienie i zdobyć porcje pożywienia. Należy efektywnie wykorzystać czas aby przygotować się na nadejście niebezpieczeństwa – to uczy planowania, myślenia przyszłościowego i rozwija kompetencje zarządzania czasem.

Maluchy nauczą się, że czas na beztroską zabawę musi przeplatać się z odpoczynkiem i uzupełnianiem zapasów. Dla dzieci to także lekcja systematyczności oraz pierwsze wyzwania związane z szacowaniem swoich możliwości. Wiele umiejętności zdobytych w grze można przełożyć na codzienne wyzwania stojące przed uczniem – np. dzięki grze mogą nauczyć się, że wcześniejsze przygotowanie (np. do trudnej klasówki) zaprocentuje w przyszłości powodzeniem w misji.

 

Zachęca do kreatywności

Minecraft jest grą typu sandbox, oznacza to tyle że cel zabawy zależy od pomysłowości graczy –twórcy gry nie określili zadań do wykonania czy gotowych instrukcji. Jak w życiu, do wszystkiego trzeba dojść samodzielnie – dziecko wyznacza sobie cel i następnie podejmuje próby aby go zrealizować. Nieograniczony świat stworzony z klocków o różnych właściwościach jest dla dzieci tym, czym dla starszych pokoleń były klocki lego. W trakcie rozgrywki mogą powstać dowolne budowle lub mechanizmy – odkrycie wszystkich tajników w grze (zależności między obiektami) będzie wymagać od dziecka wielu prób, stawiania hipotez i ich sprawdzania. Minecraft uczy pracy projektowej, rozwija kreatywność i zachęca do nieszablonowego myślenia.

 

Uczy kooperacji, rozwija umiejętności społeczne

Wiele dostępnych w sklepach gier opiera się na motywach rywalizacji lub konfliktu – Minecraft jest tu miłą odmianą. Gra zachęca do konstruowania a nie do niszczenia. Dzieci chętnie współpracują przy realizacji bardziej skomplikowanych pomysłów konstruktorskich. Rozgrywka w kilka osób to nauka współpracy i drużynowej komunikacji (podział zadań, wsparcie, dzielenie się zasobami). Podczas wspólnej gry dzieci odkrywają, że działanie w zespole przynosi wiele korzyści oraz uczą się od siebie nawzajem. Jeśli jesteś rodzicem, który wciąż ma wątpliwości – przyłącz się do gry z dzieckiem, na pewno będzie bardzo dumne, że będzie mogło wprowadzić Cię w świat Minecrafta i popisać się swoją wiedzą i umiejętnościami.

 

Uczy samodzielnego myślenia, wnioskowania oraz odkrywania zależności między obiektami

Minecraft to gra która może zaskoczyć ilością możliwości – dzięki systemowi craftingu (łączenia klockó w określony sposób) możliwe jest tworzenie skomplikowanych przedmiotów z prostych elementów (np. możliwe jest upieczenie chleba ale najpierw należy odkryć w jaki sposób zbudować piec oraz pozyskać zboże). Gracz może projektować także swoje systemy farm, lub bawić się w tworzenie inżynierskich konstrukcji – od prostych mechanizmów do skomplikowanych komputerów. Dla wielu dzieci jest to doskonała nauka odkrywania mechanizmów powstawania przedmiotów. W grze odkryje np. jak tworzy się papier lub jaka jest zasada działania krzesiwa.

Uczy matematyki i myślenia przestrzennego

W Minecraft można grać także w trybie kreatywnym – to przestrzeń do eksperymentów z obiektami, możliwość nieograniczonej zabawy architektonicznej. Aby tworzyć skomplikowane konstrukcje dziecko będzie musiało opanować pojęcia przestrzeni, objętości oraz poznać podstawowe bryły. Crafting to z kolei świetne narzędzie do nauki tabliczki mnożenia. Ile sztabek żelaza potrzeba aby stworzyć pełną zbroję? Jeśli pięć bloków drewna jest potrzebne na jedną łódkę to ile drewna potrzeba na stworzenie trzech łódek? Minecraft oferuje także dużo możliwości nauczycielom i klasom – dzięki specjalnej platformie MinecraftEdu można poprzez grę prowadzić całe lekcje i uczyć dzieci np. programowania lub druku 3D.