fbpx

Czas na KODU!

Kodu Game Lab – Tworzenie gier może być niezwykle ciekawym doświadczeniem. Z Kodu możecie sprawdzić swoje siły z perspektywy twórcy i gracza!

Czym jest Kodu?

Jest to prosty, bezpłatny program do tworzenia własnych gier na komputerze lub Xboxie, który jest jednym z elementów wprowadzonych do naszych zajęć – Game Studio. Dzieci z łatwością się w nim odnajdują, ponieważ programowanie jest oparte na języku wizualnym.  Jak zapewnia twórca platformy, Kodu może być używany do rozwijania kreatywności, rozwiązywania problemów, tworzenia opowieści oraz do programowania. Kodu daje nam sporo możliwości, o których zaraz pokrótce opowiem.

Pierwsze stery

Coś na co zwracam dużą uwagę, to wizualna estetyka i zgodność dźwięków z obrazem – synchronizacja jest tutaj na dobrym poziomie. W przypadku Kodu wszystko jest świetnie przemyślane, odszukiwanie komend nie sprawia większych problemów – tutaj duży plus za organizację. Na początku można mieć problem z nauką sterowania, ale z upływem czasu wszystko idzie dosyć płynnie.

 

Mapa

Tworzenie samej podstawy gry wymaga wyobraźni przestrzennej i pomysłowości, a możliwości jakie daje nam program są wystarczające do stworzenia ciekawej gry . Mamy do dyspozycji wiele różnych podłoży, możemy je obniżać lub podnosić, wygładzać, teksturować, dodawać różne rodzaje wody, podnosić jej poziom. W ustawieniach świata możemy zmienić oświetlenie, kolor nieba, siłę wiatru i całą masę innych czynników wpływających na klimat projektowanej gry.

 

Postacie i umiejętności

Do wyboru mamy całą listę botów, których kolor, wielkość  oraz wysokość położenia można bardzo łatwo zmieniać. W opcjach każdego bota możemy ustawić właściwości tak, aby był niezniszczalny, ustalić czy będzie mieć pasek życia, jak szybko będzie się poruszać itd. Łącznie na jego zaprogramowanie przeznaczonych jest 12 stron.

 

Warto zaznaczyć, że mamy do dyspozycji ustawienia dynamiki pracy kamery, więc gra nie będzie nudna i statyczna. Na każdym etapie pracy możemy szybko przejrzeć efekt dotychczasowego wkładu „programistycznego”, przetestować grę i zastosowane w niej ustawienia. Dzięki temu, że jest dostępnych wiele różnych opcji, zaprojektowana przez nas gra z pewnością będzie bardzo ciekawa i wciągająca, ale też – samo tworzenie będzie świetną zabawą!

 

Dzieci poznają gry nie tylko z perspektywy gracza, a z perspektywy twórcy. Tworzenie gry ma charakter na tyle otwarty, że mogą zaprojektować dosłownie wszystko co sobie wyobrażą, a ich praca zawsze będzie dobra!

W przypadku gdy zabraknie im pomysłów, warto pokazać na stronie  Kodu gry innych użytkowników z całego świata.

To może przynieść im dużo inspiracji i pomysłów oraz motywacji, żeby zaprogramować postaci w taki a nie inny sposób.

Podsumowując…

KODU:
– działa tylko na komputerach z systemem operacyjnym Microsoft Windows

+ mogą z niego korzystać dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać lub czytają dosyć słabo
+ ma przyjemną dla oka grafikę
+ jest dużo opcji i możliwości tworzenia dowolnych map, akcji pomiędzy botami
+ proste w obsłudze, dla ułatwienia są też wskazówki
+ dobra organizacja

 

Gdzie można pobrać Kodu?
– https://www.kodugamelab.com

Spróbujcie swoich sił z Kodu i podzielcie się wrażeniami na naszym Fanpage:
https://www.facebook.com/mindcloudzajecia/

POWODZENIA W TWORZENIU!