fbpx

5 umiejętności cyfrowych, które Twoje dziecko powinno poznać

Kilkuletnie maluchy spędzające czas przy tablecie, nastolatki, które samodzielnie montują i zamieszczają film na YT albo tworzą grafikę do swojego konta w sieci społecznościowej. Rodzice nie zawsze nadążają za zmianami w cyfrowym świecie i nie raz są zaskoczeni jak szybko ich pociechy uczą się korzystać z nowych technologi – warto więc wiedzieć, jakie umiejętności mogą się przydać Twojemu dziecku aby mogło w pełni wykorzystać możliwości współczesnego świata i rozwinąć własną kreatywność.

 

 

Kodowanie

Kluczowa umiejętność XXI wieku – podstawy programowania w dowolnym języku nie tylko nauczą Twoje dziecko myślenia abstrakcyjnego i logicznego wnioskowania. Podstawy HTML’a przydadzą się np. do tworzenia własnej strony internetowej lub urozmaicenia bloga, zabawy z programowaniem dzieciaki mogą zacząć się od programu Scratch. W sieci znajduje się wiele gier i aplikacji sprawiających, że nauka podstaw kodowania staje się prosta i przyjemna w nauce. Bardziej zaawansowanym etapem może być tworzeniem prostych gier i aplikacji. Możliwości jest bardzo dużo – a rynek pracy chłonie i będzie chłonął coraz więcej specjalistów od IT. W cyfrowym świecie pełnym urządzeń mobilnych i ogólnodostępnego internetu, umiejętność kodowania będzie coraz bardziej ceniona.

 

Druk 3D

Technologia druku 3D powoli wchodzi do codziennego użytku – tworzenie własnych przedmiotów w domach jest coraz łatwiejsze i tańsze. Prawdopodobnie w przeciągu kilku najbliższych lat drukarka 3D trafi także do Twojego domu. Chociaż wciąż brzmi to jak sience-fiction, nasze dzieci będą miały nieograniczoną możliwość tworzenia, będą uczestniczyć w procesie powstawania przedmiotów od momentu przygotowania pomysłu do realizacji gotowego obiektu. Istnieją serwisy z modelami do wydruku (link: www.thingiverse.com) ale dla dzieciaków druk 3D to przede wszystkim możliwość urzeczywistniania własnych pomysłów, nauka grafiki komputerowej oraz kontakt z nowoczesnym sprzętem. Drukarka 3D to narzędzie do rozwoju kreatywności i myślenia technicznego.

 

Grafika komputerowa

Internet to przede wszystkim przestrzeń obrazów – umiejętność ich edycji pozwala na pełne uczestnictwo w cyfrowym świecie. Chociaż istnieją aplikacje do prostej obróbki zdjęć, warto zachęcić dziecko do skorzystania z bardziej zaawansowanych narzędzi (np. darmowy odpowiednik Photoshopa – Gimp) i pobawić się w stworzenie kartki świątecznej lub przerobienia zdjęcia z wakacji. Chociaż pierwsze próby w programach graficznych mogą budzić uśmiech, warto je opanować aby w przyszłości przygotować oryginalny poster do szkoły lub stworzyć wspólnie z dzieckiem zaproszenia urodzinowe z ulubionymi motywami.

 

Pisanie na klawiaturze/tablecie

Niby podstawowa sprawa, ale jednak warta podkreślenia. W skandynawskich szkołach coraz częściej prace domowe odrabia się na tabletach, Finowie od 2016 wycofują z programów naukę pisania odręcznego. To postępująca zmiana kulturowa która de facto już się zadziała – wystarczy porównać ile na co dzień piszemy w formie elektronicznej a ile w cyfrowej. Szybkie, najlepiej bezwzrokowe pisanie na klawiaturze oznacza dla Twojego dziecka skrócenie czasu przygotowania prac domowych i pozyskiwania informacji. Do wczesnej nauki korzystania z komputera mogą przydać się specjalne aplikacje np. https://www.donaldreporter.pl/

 

Poszukiwanie informacji

Stare, szkolne metody pozyskiwania i prezentowania informacji odchodzą do lamusa – warto już teraz nauczyć swoje dziecko w jaki sposób korzystać z Wikipedii oraz jak organizować wiedzę metodą „map myśli”. Zamiast tradycyjnego Powerpointa zaproponuj np. Prezi. Jest to łatwy do opanowania program online, który pozwala na tworzenie nieliniowych, pełnych obrazów prezentacji. Naucz swoje dziecko selekcjonować informacje zdobyte w internecie oraz łączyć zebrane materiały (filmy, grafikę, tekst) w multimedialną prezentację. Jest to podstawa poruszania się w cyfrowym świecie, dzięki której Twoje dziecko zacznie świadomie korzystać z merytorycznej części internetu.