fbpx
nauka programowania dla dzieci

Programowanie w Minecraft – połącz naukę z ulubioną rozrywką swojego dziecka!

Gra Minecraft szturmem podbiła serca dzieci, nastolatków oraz osób dorosłych na całym świecie. Świat zbudowany z kwadratowych klocków ma miliony fanów, setki kanałów na YouTube i wciąga kolejnych uczestników zachwyconych tą specyficzną grą survivalową. Twoje dziecko z niecierpliwością czeka, aby zasiąść do komputera, stworzyć kolejną skomplikowaną budowlę i wyruszyć na pasjonującą misję umożliwiającą przetrwanie w łagodnej krainie, która nocą zamienia się w bardziej nieprzyjazne miejsce? Ty zaś zupełnie nie rozumiesz fenomenu Minecraft i uważasz, że maluch lub nastolatek traci jedynie czas, który mógłby spędzić bardziej pożytecznie?

Świetnym pomysłem na wykorzystanie pasji do celów edukacyjnych jest programowanie w Minecraft! W ten sposób Twoja pociecha zdobędzie cenne w przyszłości umiejętności, a przy tym będzie się świetnie bawić. Taka nauka na pewno szybko się nie znudzi!

Programowanie dla dzieci – Minecraft to dodatkowa motywacja do poszerzania wiedzy

O tym, że umiejętność kodowania jest niezwykle przydatna we współczesnej  rzeczywistości, w której coraz więcej aktywności przenosi się do świata cyfrowego, żadnego rodzica raczej nie trzeba przekonywać. Szkoły niestety jeszcze nie do końca nadążają za błyskawicznymi zmianami, dlatego warto samodzielnie zadbać o rozwój swojej pociechy w tym właśnie kierunku. Twoje dziecko niekoniecznie musi zostać informatykiem. Podstawy programowania to wiedza, która na pewno zaprocentuje w przyszłości. Uczy logicznego myślenia, kojarzenia i powiązywania ze sobą faktów, skrupulatności oraz cierpliwego poszukiwania rozwiązań problemów. Takie umiejętności to doskonały kapitał przydatny zarówno w codziennym życiu, jak i na gruncie zawodowym (tak naprawdę niezależnie od branży).

Gdy jednak chcesz zapisać przedszkolaka na kurs programowania, pamiętaj, że zajęcia musza być dopasowane do wieku i poziomu wiedzy dziecka. Warto wybierać kursy, które naprawdę są w stanie zainteresować małego ucznia. Unikalne programowanie w Minecraft, które posiadamy w naszej ofercie, może okazać się świetnym pomysłem. Zwłaszcza, gdy Twoja pociecha kocha gry komputerowe i uwielbia spędzać długie godziny na budowaniu w wirtualnym świecie. Minecraft to gra, która, wbrew pozorom, pozwala zdobywać naprawdę przydatną wiedzę, rozwijać pewne cechy charakteru, które będą wspierać dalszą edukację.

Minecraft – wirtualna piaskownica dopasowana do potrzeb każdego gracza

Zastanawiasz się w czym tkwi fenomen Minecraft? Wiele osób dorosłych zupełnie nie rozumie fascynacji swojego dziecka kanciastym światem, w którym wszystko (budynki, niziny i doliny, lasy, zbiorniki wodne itp.) są zbudowane z sześciokątnych klocków. Warto jednak podkreślić, że Minecraft jest oryginalną grą, która wyróżnia się na tle wielu innych tytułów. Jej siłą jest przede wszystkim to, że nie jest oparta na rywalizacji, ale tworzeniu i budowaniu.

Twórcy nie ograniczają tutaj możliwości uczestników ściśle określoną fabułą czy poziomami do pokonania. Gracze mogą wybierać jeden z wielu trybów i  skupić się jedynie na budowaniu czy np. przetrwaniu, które wymaga gromadzenia w dzień surowców i żywności, aby móc przeżyć noc, gdy w świecie Minecraft pojawiają się niebezpieczne stworzenia. Tutaj gracz sam tak naprawdę decyduje, co chce robić. Nie ma jasno określonych zasad i wskazówek tak, jak i innych grach. Uczestnik najczęściej sam musi poznać wirtualną wyspę pełną drzew, osadników (mobów), wesołych zwierzątek (kurczaczków, świń, krów) i groźnych potworów. Gra jest otwarta na modyfikacje.

Programowanie w Minecraft

Gra stanowi świetny materiał edukacyjny, dlatego programowanie w Minecraft to doskonały sposób na naukę połączoną z zabawą. Takie zajęcia z programowania dla dzieci polecamy już dla  najmłodszych ( 7-8 lat). Dzieci, w dobrze sobie znanym świecie Minecraft, mogą uczyć się zasad logicznego i algorytmicznego myślenia, które są niezbędne w późniejszej nauce kodowania. Tutaj uczniowie nie muszą jeszcze znać konkretnych komend – wykorzystują bloczki symbolizujące konkretne działania.

Nauka programowania dla dzieci w wieku 8-10 lat może obejmować najważniejsze pojęcia i konstrukcje logiczne. Minecraft można wykorzystać do nauki pętli, zmiennych czy warunków. Programowanie w Minecraft dla zaawansowanych (10-12 lat) to nauka, która obejmuje już pisanie programów tekstowych w językach programowania (np. Python czy LUA). Stworzenie własnego dodatku do ulubionej gry z pewnością przyniesie wiele radości Twojemu dziecku i jeszcze bardziej zmotywuje je do dalszej nauki.